01 04 2021

COVID-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anıyoruz

COVID-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anıyoruz

 

Meslek hayatları boyunca gösterdikleri özverinin kat be katını pandemi döneminde gösteren pandemiyle mücadele eden tüm hekim ve sağlık çalışanları için bir simge haline gelen,  COVID-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren değerli hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettiğimiz 1 Nisan gününü TTB 72.Kongresi’nde aldığımız karar ile “COVID-19 nedeniyle kaybettiğimiz hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü” olarak belirlenmiştir.

Güzel günleri görebilme umuduyla var gücümüzle çalıştığımız pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. Mesleğimizin getirdiği sorumluluk ve yaşanabilir bir dünya umuduyla canla başla çalışırken çok değerli meslektaşlarımızı kaybettik ve sonsuzluğa uğurladık.

Pandemi ortamında doğruları söyleyerek ve savunarak, toplumun ihtiyaçlarını talep ederek hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve yurttaşlarımızın sözcüsü olmaya çalıştık.

Tüm bunları yaparken başlangıçta nitelikli koruyucu ekipman sağlanamayan dönemde, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma koşullarında, izin, istifa ve emeklilik haklarımızın engellenmesine rağmen görevimizi en iyi şekilde yapmaya ve sağlık çalışanlarımızın gereksinimlerini dile getirmeye çalıştık.

Pandemi sürecinde bir seferberlik duygusuyla sağlık çalışanlarımıza kişisel koruyucu donanım ve ekipman sağlamak için yarışan iş dünyamızın değerli temsilcilerine tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. Bu örnek dayanışma gücüyle toplumumuz güçlüdür ve bu süreçte daha da güçlenmiştir.

COVID-19 bugün 130’dan fazla ülkede meslek hastalığı olarak kabul edilmişken ülkemizde halen illiyet bağı aranarak hayatını kaybeden ya da maluliyet yaşayan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız açısından bir talep olarak tekrar dile getirmek zorunda olduğumuz bir eksiklik olarak kalmaya devam etmektedir.

Bir yıldan uzun süredir devam eden COVID-19 hastalığı sürecinde 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken 391 sağlık çalışanını kaybettik. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için COVID-19’un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz.

Hastalık riskine rağmen görevlerini şevk içinde yapan ve bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden çok değerli hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız adına yaptırılan bu anıtta kendilerini anmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Ruhları şad olsun. Bu anlamlı ve değerli anıtı yaptıran Merkezefendi Belediyemize de sağlık çalışanlarına gösterdikleri vefadan ötürü tekrar şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımızı her 1 Nisan’da belirtmeyi ve anmayı sürdüreceğiz

 

DENİZLİ TABİP ODASI