10 09 2020

HEKİMLERİ KORUYAMIYORSAK, HALKIMIZI NASIL KORUYACAĞIZ?

KORUYACAĞIZ?

Denizli’de ve tüm Türkiye’de vakalar artış göstermeye devam ederken bu süreçten en çok etkilenenler sağlık personelleri oldu. Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay bu konuyla ilgili Ayna Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Erbay Denizli’de geçtiğimiz aylara oranlara vakaların arttığı söylerken, vaka artışı dolayısıyla hekimlerin ya istifa ettiklerini ya da emekliliklerini erken çektiklerini belirtti.

Denizli’de vaka sayıları artmaya başladı. Korona virüse yakalanan vatandaşların sayısı her geçen gün artarken, vaka artışları en çok hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını etkiliyor. Denizli’de bir çok ilçede ve merkezde koronaya yakalanan kişi sayısı artarken bizler de konuyu Denizli Tabip Odası ile görüştük. Vakaların artmasının sebbeplerini ve bu süreçten en çok etkilenen hekimlerin durumunu Denizli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Rıza Hakan Erbay ile görüştük. Erbay Ayna Haber2e yaptığı özel açıklamalarda Denizli’de güncel olarak COVID-19 hastalığının önceki aylara göre yüksek oranlarda seyrettiğini söyledi. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hastalığa yönelik boğaz ağrısı, öksürük, eklem ağrısı, halsizlik ve ishal gibi şüpheli bulguları olan günde bin civarında kişiye test yapıldığını belirten Prof. Dr. Erbay yaklaşık %10 kadar pozitif test sonucu ile hastalığa yakalanmış 80-90 kişinin tespit edildiğini ve bu oranın geçen aylara göre daha yüksek olduğunu ifade etti.

*“ÖNLEMLERE DİKKAT EDİLMEMESİ DURUMUNDA HASTALIĞIN YAYILMASI KAÇINILMAZDIR”*

Tabip Odası Başkanı PRof. Dr. Erbay “Belli bir düzeye kadar kontrol altına alınan hastalık 1 Haziran sonrası önlemlerin hızlı gevşemesi ve Kurban Bayramı sonrası tekrar hızla yayıldı. Yaz aylarında tatil bölgelerine hızlı akın, kalabalık bölgelerde dikkatsiz yaşam, düğünler, askere uğurlama ve törenler gibi sosyal toplantılarda önlemlere dikkat edilmemesi hastalığın yayılmasında en büyük etken. Ekonomik sebeplerle iş yaşamımın da sürmesi, hareketliliğin ve izolasyonun kısıtlanamaması hastalığın kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor.

Denizli’de yine de İç ve Güney Doğu Anadolu’daki bazı kentlerimize göre çok şükür ki daha az oranlarda hastalık mevcut şu anda. Ancak önlemlere dikkat edilmemesi durumunda hastalığın yayılması kaçınılmazdır.” dedi.

*“ALARM SİRENLERİ ÇOK YÜKSEK DÜZEYDE ÇALMAKTA”*

Şu anda alarm sirenlerinin çok yüksek düzeyde çalmakta olduğunu söyleyen Erbay “Savaşlar sırasında düşman saldırısı olduğunda acı acı yüksek sesle çalan sirenler, bombalardan korunmak için nasıl sığınaklara girmeye çağırıyorsa COVID-19 yayılım oranları da bizler için çalan alarm zilleridir. Salgın hastalıklardan korunmanın ilk temel önlemi hareketliliği kısıtlamaktır. Sığınaklar olarak kabul edebileceğimiz evlerimizde kalmak, tuzak bomba benzetmesi olarak her yerde virüs bulunabileceğinden el hijyenine dikkat etmek ve herkesten virüs bulaşabileceği düşüncesi ile sosyal ve fiziksel mesafeye dikkat etmek ve maskeyi uygun şekilde kullanmak hayati önemdedir.” ifadelerini kullandı.

*“DEVLET HASTANESİ’NİN %40’I PAÜ’NÜN %20’Sİ KORONAYA AYRILDI”*

Devlet Hastanesi’nde kapasitenin yaklaşık %40’ı, Üniversite Hastanesi’nde de kapasitenin %20 civarı COVID-19 için ayrılmış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erbay, şimdilik sadece Devlet Hastanesi’nde tedaviler sürdürüldüğünü belirtti.

*“HASTALIĞIN ARTMASIYLA HEKİMLER YA İSTİFA EDİYOR YA DA EMEKLİLİĞE AYRILIYOR”*

Hastalığın yüksek oranda olması nedeniyle Üniversite Hastanesi’nde iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları branşlarında uzmanlık eğitimi alan asistanların Devlet Hastanesi’nde nöbetçi olarak görevlendirildiğini açıklayan Erbay, bunun nedeninin hastalığın tekrar yayılması ile Devlet Hastanesi’nden emeklilik ve istifalar nedeniyle hekim kaybı yaşanması olduğunu söyledi. Denizli tabip Odası Başkanı Erbay ülke çapında da hekim istifaları ve emeklilik istemlerinin bu son süreçte çok fazla arttığını vurguladı.

Prof. Dr. Erbay “COVID-19 hastalığının kontrolüne yönelik idari hatalar, halkın yeterince önemsemesi, farkındalık düşüklüğü, önlemlerin yeterince uygulanmaması, boş vermişlik ile savsaklanması gibi nedenlerle, uzun ve zorlu eğitim süreçleri sonrası iyi yetişmiş ve halk sağlığına hizmet etmeye yemin etmiş hekimlerde yorgunluk, bitkinlik, tükenmişlik, umutsuzluk ve çaresizlik duygusuna yol açmaktadır” dedi.

*“HEKİMLERE SÖZ VERİLEN HAKLARI KARŞILANMIYOR”*

Önlemlere kimsenin aldırmadığını, ‘Bugün olmazsa yarın ben de bu tehlikeli hastalığa yakalanabilirim’ endişesinin istifalara ve emekliliklerin erkene çekilmesine neden olduğunu söyleyen Erbay “Ayrıca bu tehlikeli hastalıkla her an yüz yüze çalışırken söz verilen maddi ve manevi hakları da karşılanmamakta, hastalığa yakalanan sağlık personeli için iş kazası ve meslek hastalığı uygulaması bile sağlanmamaktadır” dedi.

*“HEKİMLERİ KORUYAMIYORSAK, HALKIMIZI NASIL KORUYACAĞIZ?”*

Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay açıklamasını şu şekilde devam ettirdi;

“Şurası bilinmelidir ki, halk sağlığı ve hasta hakları, hekim hakları ve sağlık personelinin korunması ile iç içedir ve birbirine bağlıdır. Hekimlerimizi ve sağlık personelimiz korumaz ve desteklemezsek halkımızı nasıl koruyabiliriz?

Maske, mesafe ve el yıkama önlemlerini uygulamak önümüzdeki belki de bir iki yıl kadar yaşamsal önemdedir. Çünkü henüz bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur, aşısı yoktur ve toplumumuzun %80-90 kadar bireyi henüz bu mikrop ile karşılaşmamıştır”

Ayrıca istifalara ilişkin konuşan Erbay; “Denizlideki iki devlet hastanesinden göğüs hastalıkları, anestezi, psikiatri, radyoloji, patoloji, ortopedi, KBB, fizik tedavi ve rehabilitasyon, enfeksiyon uzmanlarından emekli olan ve izinli olup emekliliğe ayrılacak olan ya da istifa eden 10-11 uzman hekim olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

*“EN İYİ TEDAVİ HİÇ YAKALANMAMAKTIR”*

Prof. Dr. Erbay “O nedenle diyoruz ki COVID-19 hastalığının en iyi tedavisi hiç yakalanmamaktır” diyerek “İdari olarak yapılan sosyal organizasyon kısıtlamaları, maske kullanımına yönelik cezalar gibi yaptırımların da yerinde olduğunu ve bu hastalığa çare bulunana ya da tarih olana kadar önlemlerin dikkatle uygulanması gerektiğini tekrar söylemeliyiz.” cümleleri ile açıklamalarını sonlandırdı.